arkiv for marts 2006

Ottar Ormstad-dag på Afsnit P.

“Unge mand!” Manden på cyklen bag mig råber mig an. “Du bliver stoppet af politiet! Du får en bøde på 500 kr. Du har ikke noget katteøje. Du kan få et for fem kroner lige derhenne. Det fik jeg.” Han bliver ved at tale til mig en god stund, efter at jeg er kørt fra ham.

De havde netop pakket huset ind i plast, lige før vi flyttede ind. Den første måned var der ingen udsigt. Nu til morgen, to en halv måned senere, fjernede de også stilladset, og vi kunne se, hvordan huset, vi har boet i, ser ud. Det er blevet forår. På søndag flytter vi igen.

“Jeg ringer fra Amager Centret. Vi er nødt til at tage til Ribe i aften. Der er sket noget sygdom i familien.”

Man er kommet i fint selskab. Fernisering fredag 31. marts kl. 16.

Sagde han virkelig “planetekspert”?

“Det er typisk mit liv”

(Martin Larsen: Århus)

Men hvorfor er det, jeg lukker øjnene, når jeg pudser mine briller?

You’ve got the answers, and you’ve got the facts
But I know the truth

(Jenny Wilson)

“Ku’ du tænke dig at stå model?”

(Sdr. Boulevard)

Det er i forrummet til et lokale med pengeautomater. De sidder på gulvet og drikker i det skarpe neonlys. Udenfor er fortovene spejlglatte. Dét er Berlin, siger vi til hinanden.

“You looked better on MySpace”

(t-shirt, sidemanden på netcafeen)

“Letters are in reading overlooked”

Michael Snow

Slog et spejl itu. Signerede kontrakten. Skrev en kort tekst om en blå nøgle.

Troede meget naivt, jeg ville få lidt længere tid her, før nogen fandt mig. Jeg blev straks helt blogeret (smuk gestus ellers, RJJ).

I mellemtiden har Jill Walker fået 100.000 for sin research blogging.

Og jeg har på loftet tilfældigt fundet min officielle rejsedagbog fra sommerferien i Norge 1978. Sirlige beskrivelser af lutter tomhed, kortspil og slikspisen krydret med indklæbede pressede planter. Er der noget kedeligere end dagbøger skrevet for at blive læst af andre?

Fin aften på Lab i går. Glæder mig til Maja Lee Langvads digtsamling, som skulle komme på Borgen til maj, hun skriver og læser så cool og syleskarpt. Og Jens Blendstrups stumfilmsfuldskæg gav pludselig mening til hans forrygende tekst om Muhammedtegningerne: “Pas på!” Men hvad er det for nogle kirkebænke, de har fået på Lab? ØK søger tekster om depression og sortsyn, netop som foråret begynder at melde sig. Det er med at få dem skrevet, før det er for sent.