arkiv for april 2008

Tak for de ord

“Å like og å dyrke destabliseringen i en kritisk tekst – å spille den ut – er noe ganske annet enn den tvangsmessige trangen til å mestre objektet, noe som vel er den tydeligste spasmen hos alle kritikere til alle tider.”

(Susanne Christensen)

På beløbet?

Tyverialarmen er på fra jeg træder ind til jeg går ud. Jeg prøver at udsætte at gå til kassen, for det er dér det er værst. Ekspedienterne sidder lige ud for hvor lyden kommer fra. Alles ansigter er fortrukne, men ingen kommenterer det. Ingen kan høre hvad de siger. Ingen overvejer, om det er en god idé at opholde sig i dette rum, for slet ikke at tale om at arbejde her. Alle står bare pænt i kø. Der bliver en kort pause. Ekspedienten smiler og tæller sekunderne. “Reparation”, siger han. Så hyler det igen. Jeg har ondt i ørerne resten af formiddagen.

Mindeværdige poster

Ingen minder fundet.
Dette kan skyldes:
1) brugeren ikke har angivet nogen mindeværdige poster,
2) brugerens mindeværdige poster er beskyttede, og du ikke har adgang til at se dem, eller
3) brugeren ikke har nogen minder der passer til dine filterkriterier.

Klik her

Kommende klumme

Livet i Netto

Dagens ord

skildpaddeislagkage

Dagens ord

cocktailpølsebolde

Tak for info

“Du kan få mere information om de tre digtere ved at google dem”

g-3

Var inde og se Roy Anderssons nyeste, Du levande, i Posthusteatret i går. Anderssons filmsprog er så stærkt og grotesk, at København var en helt anden by at komme ud i bagefter. Fantastisk. Man havde lyst til at kunne spole tilbage og se hvert enkelt tableau på ny. Det hedder vist at se filmen igen. Men i mellemtiden kan man nyde traileren og en perlerække af hans reklamefilm.

Dagens ord

overspringshandlingslammelse

Den flotte Bryggebro imellem Islands Brygge og den nye Havneholm er forlængst kommet på plads, og det er ikke længere nødvendigt at cykle en kæmpe omvej rundt om Fisketorvet for at tage genvejen over havnen. Hvis altså lige man har mod på at forcere denne monumentale trappe på vejen.

Dagens ord

forventningsafstemning

Dagens ord

kunstnerbøssepar

Bonusinfo

Apropos elektroniske bøger og at læse i badekarret (Margaret Atwood’s hovedargument imod eBøger, jvf. Jeff Gomez) annoncerede if:books i går lanceringen af en vandtæt laptop, der er “let som en svamp” og har en særlig “skimread mode”. Chris Steib udførte allerede sidste år en sammenlignende test i sit eget badekar med både fordums og nymodens læseteknologi.

Utænkelige udsagn #1

“Husk at slukke babyen før oplæsningen”

Gudfar taler ud

Godt det er 1. april.